بنر
۲۸ دی ۱۳۹۷ ۰۱:۵۱

اخبار

تنش افزایی آمریکا با چین تمامیت ارضی این کشور را مورد تعارض قرار می‌دهد

تنش افزایی آمریکا با چین تمامیت ارضی این کشور را مورد تعارض قرار می‌دهد
به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، ترامپ با هر اقدامی ازجمله اعلام مواضع ضد چینی و روابط اقتصادی با تایوان در حال تنش افزایی با چین است. این مسئله تمامیت ارضی چین را مورد تعارض قرار می‌دهد.
به گزارش سیاست روز و به نقل از تسنیم , «رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل ، در خصوص خشم چین از آمریکا به دنبال تصمیم واشنگتن برای فروش تسلیحات به تایوان و درخواست وزارت خارجه چین از آمریکا برای تغییر تصمیم خود، با اشاره به اینکه تنش افزایی آمریکا با چین تمامیت ارضی این کشور را مورد تعارض قرار می‌دهد، بیان داشت: ترامپ پیش از اینکه یک دولت‌مرد باشد و شخصیت سیاسی داشته باشد، یک دلال اقتصادی است و به دنبال این است که در حوزه‌های اقتصادی فعالیت کند. این مسئله نه‌ تنها در مورد چین بلکه در سیاست‌های دیگر ترامپ در غرب آسیا و حوزه خلیج‌فارس نیز دیده می‌شود.
 
وی با توجه به فروش تسلیحات به تایوان از سوی آمریکا گفت: یکی از زمینه‌ها برای افزایش قدرت اقتصادی آمریکا، اختلاف‌افکنی و فروش تسلیحات است. واشنگتن در قضیه چین و تایوان نیز از همان ابتدا نشان داد که به دنبال تحت فشار قرار دادن چین است. چین در سال‌های اخیر به لحاظ اقتصادی توانسته موقعیت بسیار مناسبی برای خود ایجاد کند که در بسیاری از مواقع آمریکا را تحت تأثیر قرار می­‌دهد؛ بنابراین ترامپ به دنبال محدود کردن چین است.
 
کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه آمریکا با تنش‌آفرینی تلاش می‌کند برای چین هزینه‌سازی کند، اشاره داشت: واشنگتن در حوزه شرق و جنوب شرق آسیا از جهات مختلف می‌تواند در قبال چین، ژاپن و کره شمالی تنش ایجاد کند. مهم‌ترین موضوعی که برای چین بسیار اهمیت دارد، نادیده گرفته شدن تمامیت ارضی این کشور است.
 
حجت شمامی با اشاره به اینکه ترامپ با هر اقدامی از جمله اعلام مواضع ضد چینی و روابط اقتصادی با تایوان و فروش تسلیحات به این کشور در حال تنش افزایی با چین است، مطرح کرد: این مسئله هم برای چین هزینه می‌تراشد و هم تمامیت ارضی این کشور را مورد تعارض قرار می‌دهد.
 

وی با توجه به شخصیت رئیس‌ جمهور آمریکا تأکید کرد: ترامپ شخصیت تنش‌ آفرینی دارد. دلالی اقتصادی از طریق فروش تسلیحات یکی از تمرکزهای اصلی ترامپ در جهان است. همچنین واشنگتن هزینه سیاسی برای چین را افزایش می­‌دهد؛ چراکه آمریکا را در حوزه‌های مختلف تحت تأثیر قرار داده است. شرق و جنوب شرق آسیا برای آمریکا اهمیت دارد؛ چراکه یکی از مهم‌ترین مراکز استراتژیک انرژی در جهان است.

۲۰ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۳۰
تسنیم |
تعداد بازدید : ۱۱۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید