بنر
۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۱

اخبار

ترامپ دستورکاری جز نابودی برجام و هرچه اوباما ساخته ندارد

ترامپ دستورکاری جز نابودی برجام و هرچه اوباما ساخته ندارد
«ایلان گلدبرگ» مدیر ارشد «مرکز امنیت نوین آمریکا»، با انتقاد از رویکرد «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نسبت به «برجام» نوشت: «ترامپ و توافق هسته ای ایران بهترین مثالی است که نشان می دهد ترامپ هیچ دستور کاری ندارد فقط می خواهد هرچه اوباما ساخته است، نابود کند.»
گلدبرگ امروز(سه شنبه-27 تیرماه) در حساب کاربری خود در شبکه «توییتر» از رویکرد ترامپ نسبت به توافق هسته ای جامع ایران و غرب موسوم به «برجام» با جدیت انتقاد کرد و در چندین توییت پی در پی نوشت: «این توافق شاید از این آخرین دور تایید مجدد جان سالم به در برده باشد اما به طورکلی آینده خوبی در پیش رو نیست. در واقع، ترامپ هیچ دستور کار جایگزینی برای خود ندارد و تنها کاری که می تواند بکند این است که هر آنچه را که اوباما رشته است پنبه کند.»
گلدبرگ که مدیر بخش «امنیت خاورمیانه» دراین اندیشکده است درادامه توییت های خودبه تلاش ترامپ و جمهوریخواهان برای لغو کردن قانون بیمه همگانی درمانی باراک اوباما موسوم به «اوباما کر» اشاره کرد و استدلال کرد ترامپ از آنجایی که فقط در پی نابودی میراث اوباماست و فعلا نتوانسته است برجام را از بین ببرد، تلاش می کند با تمرکز بر بیمه درمانی اوباما، افکار عمومی را از این شکست منحرف کند.
این کارشناس امنیتی عالی رتبه که از مقامات سابق تیم اوباماست، در ادامه توییت های خود نوشت:
«ایران در نهایت از محدودیت های هسته ای خلاص خواهد شد ولی دیگر اجرای جدی و سختگیرانه تحریم ها در کار نخواهد بود و این به معنای واقعی افتضاح است و اگر ترامپ، برجام را فسخ کند برای همیشه آن را به گور خواهد فرستاد. در واقع، تیم ترامپ شش ماه است که مشغول مرور سیاست ها هستند و هنوز به یک استراتژی مدون و سازمان یافته دست پیدا نکرده اند. حقیقت این است که ترامپ با یک دستاورد بزرگ از اوباما مواجه شده که از آن خوشش نمیاید اما هیچ گزینه قابل قبولی ندارد که جایگزین آن بکند. این یک توافق دشوار است که اسرائیلی ها از آن خوششان نمی آید چون ایران بیش از آن مقداری که به مذاق اسرائیل خوش بیاید، از آن سود می برد.»
گلدبرگ به عنوان یکی از کارشناسان مطرح مسائل خاورمیانه به خصوص ایران و رژیم صهیونیستی، در توییت های دیگر اضافه کرد: «اگر برجام فسخ شود ، ممکن است ما در شرایط دشواری قرار بگیریم. در این صورت چند حالت ممکن است روی دهد: اگر ایران مسئول فسخ برجام شناخته شود ما گزینه های بسیاری برای کار کردن با شرکای خود خواهیم داشت. اگر ما مسئول شناخته شویم آن وقت بدون حمایت بین المللی به زحمت بتوانیم ایران را مهار کنیم. در واقع، آنچه که روی خواهد داد به این بستگی دارد که چه کسی مسئول فسخ برجام معرفی شود.»
وی در پایان مجموعه توییت های خود درباره رویکرد ترامپ به توافق هسته ای ایران و غرب نوشت:
«طنز ماجرا این است که ترامپ از کوره در برود و تیم او همه چیز را نادیده بگیرد. این کار فقط باعث می شود خروج از این وضعیت دشوارتر شود. در واقع، ترامپ و توافق هسته ای ایران بهترین مثالی است که نشان می دهد ترامپ هیچ دستور کاری از خود ندارد و فقط می خواهد هرچیزی را که اوباما ساخته است، نابود کند.»
«ایلان گلدبرگ» Ilan Goldenberg، عضوارشد و مدیر «برنامه امنیت خاورمیانه» در اندیشکده نظامی امنیتی «مرکز امنیت آمریکای نوین» Center for a New American Securityموسوم به CNAS یکی از مراکزی است که در تدوین سیاست های دفاعی و امنیتی خارجی آمریکا نقش عمده ای دارد. به طور کلی، اندیشکده ها(Think Tank)یا «اتاق فکرها» مراکزی هستند که اعضای آنها اندیشمندان، صاحب نظران و کارشناسان برجسته امور گوناگون سیاست خارجی وعمدتا ازمقام های سابق سیاسی، اقتصادی و امنیتی این کشور هستند. بسیاری از چهره های کلیدی کاخ سفید بعد ازبازنشستگی به عنوان عضو رسمی به این مراکز ملحق می شوند. دیدگاه ها و تجارب این افراد به طور مستقیم یا غیرمستقیم در تدوین سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه تاثیر قابل ملاحظه ای دارد.
به گزارش ایرنا، دوشنبه شب 26 تیرماه (17 ژوییه)، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا در دومین گزارش خود به کنگره آمریکا اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش به توافق هسته ای دو سال پیش پایبند بوده است.خبرگزاری «رویترز» در این باره نوشت که وی در بیانیه کوتاهی اعلام کرد ایالات متحده برای اجرای دقیق این توافق به ایران فشار خواهد آورد وتاکید کرد تهران به خاطر بی ثبات سازی خاورمیانه، با تحریم های جدیدی روبرو خواهد شد. وزیر خارجه آمریکا در گزارش اول خود گفته بود با وجودی که توافق هسته ای، بی نقص نیست اما بهترین گزینه برای کنترل فعالیتهای هسته ای این است و بنابراین آمریکا به آن پشت پا نمی زند. 
همزمان با انتشار دومین گزارش دولت ترامپ درباره میزان پایبندی ایران به توافق هسته ای در دومین سالگرد این توافق، «هربرت رابرت مک ‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز به نشریه «نشنال ریویو» گفت دولت آمریکا بررسی مجدد توافق هسته ای با ایران را تا پایان تابستان تکمیل می کند و ادعا کرد جمهوری اسلامی ایران روح توافق را نقض کرده و تهران در مسیر نقض متن این توافق نیز قرار گرفته است. مک مستر، هدف از این کار را بررسی دقیق تر برای جلوگیری از نقض کامل توافق از سوی ایران اعلام کرد.مک‌ مستر همچنین عنوان کرده بود که توافق هسته ای کشورهای عضو 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) با ایران، نتوانسته رفتار جمهوری اسلامی ایران را اصلاح کند.
همچنین روز دوشنبه، ساعتی قبل از اعلام وزارت خارجه آمریکا درباره پایبندی ایران به توافق هسته ای، «شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید نیز بار دیگر به موضع رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق اشاره کرد و گفت به عقیده ترامپ، برجام «یک توافق بد» است. در حالی که رییس جمهور آمریکا بارها مدعی نقض برجام از سوی ایران شده است، ‏‎»‎بن رودز»، مشاور سابق باراک اوباما می گوید که دولت ترامپ نمی تواند از این واقعیت فرار کند که ایران به ‏برجام پایبند بوده است.
۲۷ تیر ۱۳۹۶ ۱۹:۴۵
تعداد بازدید : ۷۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید