بنر
۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۰۸:۳۰

اخبار

ایران در کنترل انتشار گسترده‌تر وبا در یمن نقش بسزایی دارد

ایران در کنترل انتشار گسترده‌تر وبا در یمن نقش بسزایی دارد
دبیرکل حزب جوانان عدالت و توسعه یمن با اشاره به بحران شیوع بیماری وبا در یمن گفت که ایران در کنترل انتشار گسترده‌تر این بیماری نقش بسزایی دارد.
به گزارش سیاست روز و به نقل از تسنیم , سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که شمار مبتلایان به وبا در 11 استان یمن به 338 هزار و 969 نفر رسیده است.
 
سازمان بهداشت جهانی پیش‌تر در گزارش خود در خصوص شیوع وبا در یمن اعلام کرده بود که مردم یمن از آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند و این مسئله باعث شیوع موج جدید وبا در این کشور شده است.
 
اکنون وبا در 21 استان از 23 استان یمن شیوع پیدا کرده است.
 
کشور یمن با جمعیتی بالغ بر 27 میلیون نفر بر اساس آمارهای سال 2015 پیش از بروز درگیری‌های دوساله این کشور 90 درصد از مایحتاج روزانه خود را از طریق واردات تأمین می‌کرد.
 
با شروع درگیری‌های داخلی که با حمایت رژیم عربستان سعودی از رئیس جمهوری مستعفی یمن آغاز شد علاوه بر آوارگی و بی‌خانمانی صدها هزار نفر از مردم این کشور نزدیک به 80 در صد از زیرساخت‌های این کشور ویران شده است. بر اساس آمارهای موجود شمار قربانیان این درگیری‌ها عمدتاً بر اثر حملات هوایی ائتلاف عربی ــ آمریکایی از مرز 10 هزار نفر گذشته است.
 
عربستان پس از شکست در عرصه نظامی و اقتصادی تلاش دارد در عرصه بهداشتی یمن را به زانو در آورد
 
"بکیل الحمینی" دبیرکل حزب جوانان عدالت و توسعه یمن در مصاحبه با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم درباره شیوع بیماری وبا در این کشور و فوت تعداد زیادی از شهروندان به دلیل این بیماری گفت: تلفات ناشی از شیوع بیماری وبا در نتیجه ادامه حملات جنگنده‌های سعودی و محاصره این کشور علیه یمن است. محاصره باعث شده ورود کالا از مبادی دریایی و زمینی به یمن متوقف  و بسیاری از کالاهای اساسی در یمن ناپیدا شود. دشمن سعودی در تلاش است که در عرصه جنگ نظامی، اقتصادی و بهداشتی به یمن فشار وارد آورد و به این کشور ضربه بزند. عربستان نتوانست در عرصه نظامی به اهدافی که از پیش تعیین کرده بود دست یابد به همین دلیل به عرصه اقتصادی روی آورد و در این زمینه یمن را از زمین و دریا و هوا محاصره کرده و فشارهای اقتصادی شدیدی را به این کشور وارد کرد. پایداری و استقامت مردم یمن این حربه سعودی‌ها را نیز به شکست کشاند و نتوانست در این زمینه نیز موفقیتی کسب کند. پس از آن سعودی‌ها به جنگ در زمینه بهداشت و درمان علیه یمن پرداختند و من مطمئن هستم همانطور که عربستان در جنگ نظامی و اقتصادی نتوانست یمن را به زانو در آورد در زمینه شیوع بیماری وبا و موضوع بهداشت و درمان نیز نخواهد توانست که مردم یمن را تحت کنترل خود در آورد.
 
ایران در جلوگیری از انتشار گسترده‌تر وبا و تامین دارو در یمن نقش بسزایی دارد
 
وی در ادامه این مصاحبه درباره ابعاد گسترده بیماری وبا در یمن گفت: بیماری وبا باعث کشته شدن هزاران انسان بیگناه در یمن شده و بر اساس گزارش وزارت بهداشت یمن از ابتدای شیوع بیماری وبا تا کنون بیش از 1700 نفر در یمن جان خود را به دلیل این بیماری از دست داده‌اند. از سوی دیگر ده‌هاهزار نفر در یمن در حال حاضر به وبا مبتلا شده‌اند. البته با شیوع وبا، مردم یمن در تلاش هستند تا با تمامی امکانات جلوی انتشار بیشتر این بیماری را بگیرند. چادرهای پزشکی در بسیاری از مناطق یمن گسترده شده و بازرگانان یمنی و همچنین جمهوری اسلامی ایران در لقاح این بیماری و تامین داروهای مورد نیاز نقش بسزایی دارند. ارتش پزشکان یمن به صورت شبانه‌روز در تلاش برای مقابله با این بیماری هستند و به کمک خداوند از این مرحله نیز عبور خواهیم کرد.
 
سازمان‌های بین‌المللی بازیچه دست کشورهای بزرگ هستند
 

الحمینی در پاسخ به سوالی دیگر درباره محاصره یمن توسط عربستان و اجازه ندادن ورود کالاهای اساسی به این کشور توسط سعودی‌ها  گفت: واقعیت این است که سازمان‌های بزرگ بین‌المللی تابع دستورالعمل کشورهای بزرگ بوده و بازیچه دست آنها به شمار می‌آیند. برخی سازمان‌های بین‌المللی هستند که با اسم سازمان‌های بشردوستانه وارد یمن می‌شوند ولی هدف آنها اقدامات سیاسی در این کشور است. نکته جالب این است که سازمان ملل به بهانه کمک به مردم یمن کمک‌های زیادی از کشورهای مختلف دریافت کرده اما بر اساس گزارش‌ها تنها 17 الی 20 درصد از این مبلغ به مردم یمن رسیده و بقیه مبالغ را سازمان ملل برای کارمندان خود در نظر گرفته است. مردم یمن در مبارزه خود با محور شر در حال کشف حقیقت برای مردم جهان درباره حقوق بشر و آزادی‌های مدنی و حق حاکمیت کشورها است.

۲۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۴۲
تسنیم |
تعداد بازدید : ۵۸

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید